Wprowadzenie do użytkowania forum

 1. Witamy na forum słownika LEO!

  Forum to ma na celu wymianę językową oraz kulturalną między użytkownikami słownika LEO.

  A oto najważniejsze punkty:

  Zarówno rejestracja na forum jak i jego użytkowanie są za darmo.

  Nasza instrukcja dzieli się na następujące podpunkty:

  Zespół słownika LEO

 2. Forum dysponujące rubrykami takimi jaki "Pracownia językowa", "Kraj i ludzie" czy "Rozmowy i rozmówki" jest obszerną platformą. przeznaczoną do przeróżnych dyskusji i wymiany z innymi użytkownikami.

  Każdy dział posiada tematyczne rubryki, obejmujące odpowiednie dyskusje.W zakresie "Poszukiwanego tłumaczenia" można będzie poszukać odpowiedników pojedynczych słów lub krótkich wyrażeń (w rubrykach "Poszukuję tłumaczenia polskiego", "Poszukuję tłumaczenia niemieckiego") lub też skomentować propozycje tłumaczeń słów oraz wyrażeń (rubryka "Czy tłumaczenie jest poprawne?").Jeśli chodzi o język i kulturę, to będzie można podyskutować w rubryce "Pracownia językowa" na tematy dotyczące języka i gramatyki, natomiast w rubryce "Kraj i ludzie" na temat kultury i obyczajów.W dziedzinie "słownictwo LEO" będziesz miał okazję aktywnie uczestniczyć w pracy nad słownikiem. Tu możesz wysyłać nowe propozycje haseł (rubryka 'Nowe hasło do słownika LEO') oraz zgłaszać rzekomo błędne hasła (rubryka 'Błędne hasło') i poddać je pod dyskusję z innymi użytkownikami LEO.Komentarze i pytania do słownika LEO (rubryka 'Na temat LEO') jak też rozrywka (rubryka 'Rozmowy i rozmówki') znajdą miejsce do dyskusji na temat różnych kwestii dotyczących naszego forum, oraz do swobodnej wymiany zdań z innymi użytkownikami forum.

  Strona startowa forum posiada taki sam układ jak ten, o którym już wcześniej wspominaliśmy i są na niej wyświetlone najnowsze dyskusje wszystkich rubryk. Najbardziej aktualne dyskusje to te ostatnio rozpoczęte lub, te gdzie ostatnio dodany został nowy artykuł. Kliknij na niebieskie tytuły i dyskusje otworzą się.

  Pytaj o nieznane Ci słowa lub zwroty, gdy masz wątpliwości co do gramatyki, lub interesujesz się tradycjami - lub po prostu wymień się z innymi użytkownikami doświadczeniami w odpowiednich rubrykach, należących do wyżej wymienionych dziedzin. ­

  Dokładniejsze informacje co do pojedynczych rubryk forum otrzymasz w polu info (po prawej, obok danej rubryki). Użytkownicy LEO znajdą też przydatne informacje na temat opracowania artykułów i rozpoczęcia nowych dyskusji.By zobaczyć dyskusję w danej rubryce, kliknij na więcej (na dole, po prawej) lub po prostu w odpowiednią rubrykę. Artykuły sortowane są według aktualności.

  Dopasuj wykaz do Twoich wymóg, szukając według poszczególnych haseł, które to zadecydują o sortowaniu wyników i posługując się funkcją filtra. Szukaj "kartkując" strony z wynikami lub udaj się bezpośrednio na wybraną stronę.

  Numery stron podane na górze umożliwią Ci "kartkowanie" wykazu rezultatów.

 3. Poszukiwanie we wszystkich rubrykach

  Poszukując we wszelkich artykułach na forum, wyświetlone zostaną wszystkie dyskusje zawarte we wszystkich rubrykach. Poza tym możesz dokonać poszukiwania jednocześnie w kilku rubrykach oraz segregować za pomocą filtra (w ten sposób wybierając dziedzinę, zagadnienie gramatyczne, region, użycie).

  Poprzez funkcję "Szukaj we wszystkich rubrykach" na pasku nawigacyjnym (całkiem po lewej stronie) będziesz mógł przeszukać całe forum. Poszukiwanie hasła poprzez okienko powoduje, że szukasz w całym forum, a to z kolei - tak jak w poszczególnych rubrykach - wyświetli wszystkie dyskusje, zawierające poszukiwane słowo. [patrz "Jak poruszać się po rubryce"]

  Poszukiwanie w konkretnej rubryce

  W poszczególnych rubrykach forum możesz szybko i systematycznie znaleźć wszystkie istotne dla Ciebie artykuły oraz ułatwić Twoje poszukiwanie za pomocą funkcji filtra.

  Wykaz razultatów w danej rubryce może być dopasowany do specjalnych wymóg, klikając na  ­ (na górze, po lewej) funkcję filtru by wybrać np. tylko dyskusję dotyczące pewnych gramatycznych zagadnień. Filtr ten da się połączyć z poszukiwaniem i wyborem okresu czasu.

  Możesz przeszukiwać każdą pojedynczą rubrykę forum. Dalsze informacje znajdziesz na naszej stronie  ­Informacje na temat przeszukiwania forum ­ 

  Jeśli poszukujesz dyskusji mającej miejsce w danym okresie czasu, kliknij na górze po prawej stronie na  ­ ­ wybierając odpowiedni okres czasu.

  Pokaż moje artykuły

  Wyświetl dyskusje, w których brałeś udział i bądź poinformowany o tym, co i na jaki temat napisałeś.

  Pod punktem "Pokaż moje artykuły" na listwie nawigacyjnej (całkiem po lewej), znajdziesz listę wszystkich dyskusji, w których brałeś udział.

 4. Wyślij nowy post

  Wybierz odpowiednią rubrykę na forum i utwórz "Nowy artykuł". Inni użytkownicy LEO będą mogli wtedy komentować Twój artykuł i odpowiadać na pytania.

  By rozpocząć nową dyskusję, kliknij w odpowiedniej rubryce na

  "nowy artykuł" (po prawej, na górze i na dole), otroworzy się wtedy maska wprowadzania informacjii.Wszystkie pola oznaczone "*" muszą być wypełnione.

  .

  Wiersz tematu powinien odnosić się do tematu artykułu. Nie powinno się natomiast używać słów takich jak "pomoc", "pilne", "tłumaczenie" itp.

  W zakresie poszukiwań tłumaczenia i słownictwa LEO będziesz mógł sprecyzować Twój artykuł poprzez dodanie "dziedziny", "regionu", "gramatyki" i "użycia". Kliknij na listę z podpunktami i wybierz odpowiednią informację dodatkową. Gdy natomiast klikniesz na "Wyślij", post Twój zostanie wysłany.Inni użytkowmicy LEO mogą dodawać komentarze klikając na "Odpowiedź" i wypełniając wyświetlaną maskę.

  Masz możliwość edytowania własnych artykułów. Jest to jednak tylko możliwe, jeśli jeszcze nikt nie odnósł się do Twojego postu.

 5. Rejestracja i profil użytkownika

  Sporządź profil użytkownika i podaj znajomości języka, przez to pomożesz innym użytkownikom LEO lepiej oszacować Twoje artykuły.

  By móc używać dodatkowych funkcji na stronach LEO, potrzebna będzie jednorazowa rejestracja. Użyj do tego pola "Rejestracja" na listwie zameldowania (całkiem po lewej stronie) oraz wypełnij pola obowiązkowe. Są to między innymi informacje dotyczące danych osobowych do zameldowania. Dokładne informacje co do logowania się, wyboru nicka/aliasa otrrzymasz ­ Z powodu ochrony przed spamem musisz na koniec jeszcze podać kombinację z liter i cyfr w wyświetlonym polu. Pod kartą "Inne dane" możesz podać dodatkowe dane osobowe oraz znajomości języka.Te informacje są widoczne dla innych użytkowników LEO i pozwolą im odpowiednio oszacować Twoje artykuły. Jak tylko warunki użytkowania i rejestracja zostaną zaakceptowane, dane zostaną wysłane na Twój adres mailowy. Będąc zameldowanym, możesz zmienić Twoje dane poprzez "Pokaż dane/zmień dane" na listwie zameldowania (całkiem po lewej).

  Powiadomienie o każdym nowym komentarzu

  Jako zarejestrowany użytkownik, możesz korzystać z opcji zakładek i przez to po prostu abonować ciekawe dyskusje. Otrzymasz informację o nowe komentarzach bezpośrednio w tytule przeglądarki oraz pasku kartki. By zapisać dyskusję jako zakładkę, wybierasz odpowiedni artykuł, po czym klikasz na ­ (na górze po prawej stronie).Poza tym możesz dodaktowo wybrać funkcję powiadomienia mailem o najnowszych rozwojach i wiadomościach, będziesz wtedy zawsze "na czasie".Poprzez funkcję "Zakładka" w pasku adresu dostaniesz się do listy wszytkich Twoich abonowanych dyskusji i będziesz mógł nimi rozporządzać.

  Napisz wiadomość

  Koresponduj z innymi użytkownikami LEO poprzez funkcję "Wiadomość dla Ciebie".

  Funkcja ta umożliwia wszystkim zarejestrowanym użytkownikom szybkie i nieskomplikowane zawarcie kontaktu, bez potrzeby wymiany adresu mailowego. W Twojej osobistej skrzynce pocztowej znajdziesz wszystkie nadesłane i wysłane powiadomiena. A poza tym zostatniesz powiadomiony, za każdym razem, kiedy w Twojej skrzynce znajdą się jeszcze nieprzeczytane wiadomości.

 6. Wiadomości osobiste

  Możesz wysyłać wiadomości do każdego zarejestrowanego użytkownika LEO.

  Jeśli zechcesz wysłać wiadomość do innego użytkownika, to będzie to tylko możliwe gdy odbiorca będzie miał uruchomioną funkcję Wiaddomość dla Ciebie. ­

  Na forum pod każdym artykułem znajdziesz symbol "Wiadomość dla Ciebie" ­ , jeśli dany użytkownik ma uruchomioną tę funkcję. Klikając na symbol możesz bezpośrednio napisać wiadomość.

  Pod punktem ­Ustawienia­ możesz zadecydować, czy chcesz otrzymywać wiadomości osobiste, czy też nie.

  Otrzymuj i pisz wiadomości

  Gdy otrzymałeś i jeszcze nie przeczytałeś wiadomości, będziesz o nich informowany - jak też przy opcji zakładek - w tytule przeglądarki oraz w linijce karty.

  W "Skrzynce odbiorczej" znajdziesz wszystkie przysłane do Ciebie wiadomości, posortowane według daty otrzymania, Przy czym nieprzeczytane wyświetlane są całkiem na górze listy wiadomości, tłustym drukiem. W "Obiektach wysłanych" natomiast, znajdują się wszystkie wysłane wiadomości, również posortowane według daty wysłania. Klikając na można usunąć wiadomości.

  By wysłać nową wiadomość, wybierz w Twojej skrzynce pocztowej podpunkt "Nowa wiadmość" (na dole po prawej stronie) oraz nicka odbiorcy. Zwróć przy tym uwagę na prawidłową pisownię, jak i też na pisanie dużą lub małą literą.

  Jeśli znalazłeś nicka, pojawi się maska, w której to możesz napisać wiadomość jak i też wpisać tytuł. Pole "Wyślij" wysyła Twoją wiadomość do podanego odbiorcy.

 7. Nowe hasło do słownika LEO?

  Każdy może przyczynić się do tworzenia słownika, proponując nowe hasła na forum.

  Nowe propozycje pisze się w formie postów w rubryce "Nowe hasło".  Przy pisaniu takiego postu/artykułu otwiera się maska, zawierająca wiele różnych opcji.W czerwonym okienku informacyjnym znajdziesz dodatkowe wskazówki dotyczące poprawnego redagowania nowych propozycji.Powinieneś wypełnić wszystkie pola zaznaczone gwiazdką "*". Za pomocą myszki możesz wybrać odpowiednie informacje dotyczące "dziedziny", "regionu", "gramatyki" i "zastosowania", precyzując w ten sposób Twój artykuł. W redagowaniu artykułu czy komentarza pomoże Ci specjalne pole pomocnicze, zawierające n.p. polskie znaki diakrytyczne.W ramach jednego artykułu możesz dodać dowolną ilość spokrewnionych nowych haseł, tworząc dodatkowe okienka przez opcję "Nowe". Opcja "Opróżnij" wymazowywuje tekst z danego pola, opcja "Wymarz" natomiast likwiduje dodatkowe pola."Wyślij" wysyła artykuł na forum, gdzie inni użtykowinicy LEO będą mogli go przedyskutować. Pamiętaj o tym, że tylko propozyje, które są odpowiednio udokumentowane (czyli poparte odpowiednimi źródłami) będą przejęte do słownika, ponieważ w naszym małym zespole redakcyjnym nie mamy niestety czasu na obszerne badania danej propozycji. ­

  Jak zgłaszać błędne hasła?

  W rubryce "Błędne hasło" możesz zgłaszać niepoprawne wpisy, zaczynając nową dyskusję. Ponad maską ukazuje się i tu czerwone okienko informacyjne zawierające dodatkowe wskazówki co do poprawnego redagowania propozycji korekty. Pamiętaj o wypełnieniu wszystkich pól zaznaczonych gwiazdką"*". I w tym przypadku masz możliwość sprecyzowania Twojego komentarza, dołączając informacji na temat "Dziedziny", "Regionu", "Gramatyki" i "Zastosowania". To samo odnosi się do pola pomocniczego, gdzie znajdziesz np. polskie znaki diakrytyczne. I tu, w ramach jednego artykułu możesz podać dowolną ilość ppropozycji korekty, dodając dodatkowe okienka poprzez "Nowe". Opcja "Opróżnij" wymazowywuje tekst z danego pola, natomiast "Wymarz" likwiduje dodatkowe pola. Naciskając na "Wyślij" artykuł wysyłany jest na forum, gdzie i inni użytkownicy będą mogli go przedyskutować.

Reklama
 
Reklama